• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • zresetuj wielkość interlinii
  • wĹ‚Ä…cz wiÄ™kszÄ… interlinie+
  • Kontrast:
  • wĹ‚acz kontrast
  • wyĹ‚acz kontrast
  • Mapa strony:
  • mapa strony

3 czerwca br. uczniowie z klas Ib, IIa i klas III liceum wzięli udział w spotkaniu z paniami z Konińskiego Klubu „Amazonki”.

Podczas prelekcji zostały omówione symptomy choroby nowotworowej piersi, na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Młodzież dowiedziała się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.

W profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka piersi, ważne są nie tylko badania wykonywane przez specjalistyczne aparatury (USG, mammografia) ale przede wszystkim przez dłonie. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Regularnie, co miesiąc badać powinny się już dziewczyny, które ukończyły 20 rok życia.

Panie poruszyły także problem nowotworu jąder, który dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn. Przekonywały chłopców, że nie tylko kobiety powinny pamiętać o profilaktyce i samobadaniu.

Na koniec spotkania uczniowie mogli poćwiczyć na fantomach piersi, w jaki sposób można znaleźć guzek.